| Genel bilgi | |
|---|---|
| Marka | Ford |
| Model | Explorer |
| Nesil | Ford Explorer III |
| Modifikasyonu (Motor) | 4.6i V8 4WD (242 bg) |
| Üretim başlangıç yılı | 2003 yıl |
| Son üretim yılı | 2005 yıl |
| Güç ünitesi mimarisi | İçten yanmalı motor |
| Gövde tipi | SUV |
| Koltuk Sayısı | 5 |
| Kapı sayısı | 5 |
| Performans | |
| Şehir içi yakıt tüketimi | 16.8 Lt/100 km
14 US mpg 16.81 UK mpg 5.95 km/Lt |
| Şehir dışı yakıt tüketimi | 12.4 Lt/100 km
18.97 US mpg 22.78 UK mpg 8.06 km/Lt |
| Yakıt Tipi | Benzin |
| Hızlanma 0 - 100 km/saat | 8 saniye |
| Hızlanma 0 - 62 mph | 8 saniye |
| Maksimum sürat | 158 km/saat 98.18 mph |
| Ağırlık/güç oranı | 8.5 Kg/bg, 117.2 bg/ton |
| Ağırlık/Tork oranı | 5.4 Kg/Nm, 185 Nm/ton |
| Motor | |
| Güç | 242 bg @ 4750 dev/dak |
| Litre başına güç | 52.6 bg/Lt |
| Tork | 382 Nm @ 4000 dev/dak 281.75 lb.-ft. @ 4000 dev/dak |
| Motor düzeni | Ön, boyuna |
| Motor Modeli/Kodu | Modular |
| Motor hacmi | 4601 cm3 280.77 cu. in. |
| Silindir Adedi | 8 |
| Motor konfigürasyonu | V motor |
| Silindir çapı | 90.2 mm 3.55 in. |
| Silindir içi vuruş | 90 mm 3.54 in. |
| Sıkıştırma oranı | 9.4:1 |
| Silindir başına düşen valf | 2 |
| Yakıt enjeksiyon sistemi | Çok noktalı enjeksiyon |
| Motor aspirasyonu | Atmosferik motor |
| Motor yağı kapasitesi | 5.7 Lt 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| soğutma sıvısı | 17.6 Lt 18.6 US qt | 15.49 UK qt |
| Hacim ve ağırlıklar. | |
| Ağırlık | 2065 Kg 4552.55 lbs. |
| Maksimum ağırlık | 2667 Kg 5879.73 lbs. |
| Azami yük | 602 Kg 1327.18 lbs. |
| Bagaj hacmi en az | 391 Lt 13.81 cu. ft. |
| Bagaj hacmi en fazla | 2492 Lt 88 cu. ft. |
| Yakıt deposu hacmi | 85 Lt 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| Boyutlar | |
| Uzunluk | 4813 mm 189.49 in. |
| Genişlik | 1832 mm 72.13 in. |
| Yükseklik | 1814 mm 71.42 in. |
| Dingil Mesafesi | 2890 mm 113.78 in. |
| Ön tekerlek izi | 1547 mm 60.91 in. |
| Arka tekerlek izi | 1555 mm 61.22 in. |
| Şanzıman, fren ve süspansiyon | |
| Çekiş | Tüm tekerlekten çekiş (4x4) |
| Vites sayısı ve şanzıman tipi | 5 vites, manuel şanzıman |
| Ön süspansiyon | Bükülme |
| Arka süspansiyon | Helezon yay |
| Ön frenler | Disk |
| Arka frenler | Disk |
| Yardımcı sistemler | ABS (fren sistemi) |
| Direksiyon tipi | Direksiyon kutusu |
| Lastik boyutu | 245/70 R16 |