Toyota Matrix (E140) S 2.4 (160 bg) AWD Automatic modelinin teknik özellikleri, motor gücü, menzili, batarya kapasitesi ve performans verileri hakkında kapsamlı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
| Genel bilgi | |
|---|---|
| Marka | Toyota |
| Model | Matrix |
| Nesil | Toyota Matrix (E140) |
| Modifikasyonu (Motor) | S 2.4 (160 bg) AWD Automatic |
| Üretim başlangıç yılı | 2008 yıl |
| Son üretim yılı | 2014 yıl |
| Güç ünitesi mimarisi | İçten yanmalı motor |
| Gövde tipi | Hatchback |
| Koltuk Sayısı | 5 |
| Kapı sayısı | 5 |
| Performans | |
| Şehir içi yakıt tüketimi | 14.1 Lt/100 km
16.68 US mpg 20.03 UK mpg 7.09 km/Lt |
| Şehir dışı yakıt tüketimi | 10.9 Lt/100 km
21.58 US mpg 25.92 UK mpg 9.17 km/Lt |
| Yakıt Tipi | Benzin |
| Ağırlık/güç oranı | 9.3 Kg/bg, 107.9 bg/ton |
| Ağırlık/Tork oranı | 6.6 Kg/Nm, 151.7 Nm/ton |
| Motor | |
| Güç | 160 bg @ 5600 dev/dak |
| Litre başına güç | 67.7 bg/Lt |
| Tork | 225 Nm @ 4000 dev/dak 165.95 lb.-ft. @ 4000 dev/dak |
| Motor düzeni | Ön, enine |
| Motor Modeli/Kodu | 2AZ-FE |
| Motor hacmi | 2362 cm3 144.14 cu. in. |
| Silindir Adedi | 4 |
| Motor konfigürasyonu | Sıralı |
| Silindir çapı | 88.5 mm 3.48 in. |
| Silindir içi vuruş | 96 mm 3.78 in. |
| Sıkıştırma oranı | 9.6:1 |
| Silindir başına düşen valf | 4 |
| Yakıt enjeksiyon sistemi | Çok noktalı enjeksiyon |
| Motor aspirasyonu | Atmosferik motor |
| Valf yapısı | DOHC, VVT-i |
| Motor yağı kapasitesi | 3.8 Lt 4.02 US qt | 3.34 UK qt |
| soğutma sıvısı | 5.7 Lt 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Hacim ve ağırlıklar. | |
| Ağırlık | 1483 Kg 3269.46 lbs. |
| Bagaj hacmi en az | 560 Lt 19.78 cu. ft. |
| Bagaj hacmi en fazla | 1398 Lt 49.37 cu. ft. |
| Yakıt deposu hacmi | 50 Lt 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Boyutlar | |
| Uzunluk | 4394 mm 172.99 in. |
| Genişlik | 1765 mm 69.49 in. |
| Yükseklik | 1560 mm 61.42 in. |
| Dingil Mesafesi | 2601 mm 102.4 in. |
| Ön tekerlek izi | 1519 mm 59.8 in. |
| Arka tekerlek izi | 1521 mm 59.88 in. |
| Yerden yükseklik | 135 mm 5.31 in. |
| En az dönüş açısı | 11 m 36.09 ft. |
| Şanzıman, fren ve süspansiyon | |
| Aktarma mimarisi | İYM ön tekerlekleri kalıcı olarak tahrik eder ve gerekirse elektrikle veya mekanik olarak çalıştırılan bir debriyaj ile arka tekerlekler tahrik edilir. |
| Çekiş | Tüm tekerlekten çekiş (4x4) |
| Vites sayısı ve şanzıman tipi | 4 vites, otomatik şanzıman |
| Ön süspansiyon | Helezon yaylı ve viraj denge çubuğuna sahip bağımsız, McPherson tipi |
| Arka süspansiyon | Bükülme |
| Ön frenler | Disk, 295 mm |
| Arka frenler | Disk, 277 mm |
| Yardımcı sistemler | ABS (fren sistemi) |
| Direksiyon tipi | Direksiyon kutusu |
| Direksiyon | Elektrik Direksiyon |
| Lastik boyutu | 205/55 R16 89H |
| Jant Boyutu | 16 |