| Genel bilgi | |
|---|---|
| Marka | Kia |
| Model | Optima |
| Nesil | Kia Optima IV (facelift 2018) |
| Modifikasyonu (Motor) | 1.6 T-GDI (180 bg) DCT |
| Üretim başlangıç yılı | 2018 yıl |
| Son üretim yılı | 2020 yıl |
| Güç ünitesi mimarisi | İçten yanmalı motor |
| Gövde tipi | Sedan |
| Koltuk Sayısı | 5 |
| Kapı sayısı | 4 |
| Performans | |
| Yakıt tüketimi, ORTALAMA (WLTP) | 7.1-7.7 Lt/100 km
33.13 - 30.55 US mpg 39.79 - 36.69 UK mpg 14.08 - 12.99 km/Lt |
| CO2 Emisyonları (WLTP) | 161-175 g/km |
| Şehir içi yakıt tüketimi (NEDC) | 7.7-8.1 Lt/100 km
30.55 - 29.04 US mpg 36.69 - 34.87 UK mpg 12.99 - 12.35 km/Lt |
| Şehir dışı yakıt tüketimi (NEDC) | 5.2-5.5 Lt/100 km
45.23 - 42.77 US mpg 54.32 - 51.36 UK mpg 19.23 - 18.18 km/Lt |
| Ortalama yakıt tüketimi (NEDC) | 6.1-6.4 Lt/100 km
38.56 - 36.75 US mpg 46.31 - 44.14 UK mpg 16.39 - 15.63 km/Lt |
| CO2 Emisyonları (NEDC) | 140-148 g/km |
| Yakıt Tipi | Benzin |
| Hızlanma 0 - 100 km/saat | 8.7 saniye |
| Hızlanma 0 - 62 mph | 8.7 saniye |
| Maksimum sürat | 210 km/saat 130.49 mph |
| Emisyon Standardı | Euro 6d-Temp |
| Ağırlık/güç oranı | 8.1 Kg/bg, 122.9 bg/ton |
| Ağırlık/Tork oranı | 5.5 Kg/Nm, 180.2 Nm/ton |
| Motor | |
| Güç | 180 bg @ 5500 dev/dak |
| Litre başına güç | 113.1 bg/Lt |
| Tork | 264 Nm @ 1500-4500 dev/dak 194.72 lb.-ft. @ 1500-4500 dev/dak |
| Motor düzeni | Ön, enine |
| Motor Modeli/Kodu | Gamma II / G4FJ |
| Motor hacmi | 1591 cm3 97.09 cu. in. |
| Silindir Adedi | 4 |
| Motor konfigürasyonu | Sıralı |
| Silindir çapı | 77 mm 3.03 in. |
| Silindir içi vuruş | 85.4 mm 3.36 in. |
| Sıkıştırma oranı | 10:1 |
| Silindir başına düşen valf | 4 |
| Yakıt enjeksiyon sistemi | Direkt enjeksiyon |
| Motor aspirasyonu | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valf yapısı | DOHC |
| Motor yağı kapasitesi | 4.5 Lt 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| soğutma sıvısı | 6.5 Lt 6.87 US qt | 5.72 UK qt |
| Motor sistemleri | Start & Stop Sistemi Partikül filtresi |
| Hacim ve ağırlıklar. | |
| Ağırlık | 1465-1580 Kg 3229.77 - 3483.3 lbs. |
| Maksimum ağırlık | 2050 Kg 4519.48 lbs. |
| Azami yük | 470-585 Kg 1036.17 - 1289.7 lbs. |
| Bagaj hacmi en az | 510 Lt 18.01 cu. ft. |
| Yakıt deposu hacmi | 70 Lt 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Frenli treyler yükü (12%) | 1400 Kg 3086.47 lbs. |
| Frensiz treyler yükü | 700 Kg 1543.24 lbs. |
| Römork burun yükü | 80 Kg 176.37 lbs. |
| Boyutlar | |
| Uzunluk | 4854 mm 191.1 in. |
| Genişlik | 1859 mm 73.19 in. |
| Yükseklik | 1465 mm 57.68 in. |
| Dingil Mesafesi | 2804 mm 110.39 in. |
| Ön tekerlek izi | 1597-1602 mm 62.87 - 63.07 in. |
| Arka tekerlek izi | 1604-1609 mm 63.15 - 63.35 in. |
| ön çıkıntı | 965 mm 37.99 in. |
| arka çıkıntı | 1085 mm 42.72 in. |
| Yerden yükseklik | 135 mm 5.31 in. |
| Sürükle katsayısı (Cd) | 0.27 |
| En az dönüş açısı | 10.9 m 35.76 ft. |
| Şanzıman, fren ve süspansiyon | |
| Aktarma mimarisi | İYM aracın ön tekerleklerini hareket ettiriyor. |
| Çekiş | Önden çekiş |
| Vites sayısı ve şanzıman tipi | 7 vites, otomatik şanzıman DCT |
| Ön süspansiyon | Helezon yaylı ve viraj denge çubuğuna sahip bağımsız, McPherson tipi |
| Arka süspansiyon | Stabilizatörlü bağımsız çok bağlantılı yaylı süspansiyon |
| Ön frenler | Hava soğutmalı diskler |
| Arka frenler | Disk |
| Yardımcı sistemler | ABS (fren sistemi) |
| Direksiyon tipi | Direksiyon kutusu |
| Direksiyon | Elektrik Direksiyon |
| Lastik boyutu | 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Jant Boyutu | 7J x 17; 7.5J x 18 |